VIDEO | CM de fotbal, grupa A: Senegalul a învins Ecuadorul (2-1) şi s-a calificat în optimile de finală ⋆ Universul.net

Selecţionata Senegalului s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Ecuadorului cu scorul de 2-1 (1-0), marţi, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în ultimul lor meci din Grupa A, informează Agerpres.

Africanii s-au impus prin golurile marcate de Ismaila Sarr (44 – penalty) şi Kalidou Koulibaly (70), în timp ce pentru Ecuador, care venea după două meciuri bune, a înscris Moises Caicedo (68).

Campioana Africii a jucat mai bine şi a reuşit să se impună, sud-americanii neavând niciun şut la poartă sau pe poartă în prima repriză.

”Leii din Teranga” au fost periculoşi încă din primele minute, dar şutul lui Gana Gueye (3) a trecut milimetric pe lângă poartă. Dia (8) a şutat pe lângă ţintă, iar mingea expediată de Pape Gueye (15), din unghi, a fost reţinută de Galindez. Ismaila Sarr (24) şi Pathe Ciss (37) au fost lipsiţi de precizie.

În min. 42, Hincapie a avut o intrare imprudentă la Ismaila Sarr şi s-a acordat penalty, iar atacantul lui Watford a trasformat (44).

După pauză, Ecuadorul a forţat egalarea, însă Cifuentes (49) nu i-a dat mari emoţii lui Mendy cu un şut de la 20 m.

”La Tri” a marcat în min. 68, prin Moises Caicedo, care a reluat din 3 metri mingea deviată de Torres, după un corner executat de Plata, însă echipa antrenată de Gustavo Alfaro nu s-a bucurat decât două minute.

În min. 70, la o lovitură liberă bătută de Gana Gueye, golgheterul ecuadorian Enner Valencia a respins greşit şi Kalidou Koulibaly a marcat din colţul careului mic. A fost primul gol la naţională reuşit de fundaşul echipei Chelsea.